Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Praca w domu. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Praca w domu. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 22 lipca 2014

Zaciszna jaskinia czy wspólna przestrzeń

"Wielu ludzi dziwi fakt, iż od ponad pięćdziesięciu lat badania bezsprzecznie dowodzą, że osoby pracujące w pojedynkę są bardziej kreatywne niż te pracujące w zespołach" (hbrp.pl).


Jeżeli założymy, że indywidualizm ma wpływ na kreatywność, to hamowanie indywidualizmu jako wada pracy zespołowej może mieć negatywy wpływ na kreatywność?! (akademiaparp.gov.pl).

Facylitacja społeczna - gdy musimy zrobić coś w obecności innych. Wykazano, że jeśli zdajemy sobie sprawę, iż ktoś nas obserwuje, automatycznie proste zadania wykonujemy lepiej. Bierze się to z napięcia wynikającego z możliwości potencjalnej oceny naszych działań. Jak powszechnie wiadomo lekkie napięcie, czy też jak kto woli stres pozytywny (tzw. eustres), motywuje nas, pozwala lepiej się skoncentrować, skupić energię i dobrze ją wykorzystać. Dzięki temu, że jest krótkotrwały, pobudza nas i poprawia wydajność. Niestety efekt facylitacji działa pozytywnie jedynie w przypadku działań prostych i wyuczonych. Jeśli przyjdzie nam wykonać nową czynność lub bardziej skomplikowaną w obecności drugiego człowieka, efekt będzie odwrotny – wykonamy ją gorzej i wolniej (instytutcoachingu.com).

Jest to dobry znak dla organizacji, szczególnie dla tych, które za podstawową jednostkę uważają zespół, a nie indywiduum. Rzecz jedynie w tym, aby potrafić odpowiednio dobrać osoby tworzące dany zespół tak, aby faktycznie ich praca była bardziej wydajna razem niż osobno. Niestety im większa grupa tym bardziej narażona na zjawisko próżniactwa. Starajmy się więc stworzyć możliwie najmniejszy zespół.

Zaciszna jaskinia - kiedy się pracuje z domu, ma się pełną kontrolę nad swoją pracą!? W biurach są potrzebne miejsca odosobnienia - jaskinie - w których można pracować bez dekoncentracji przez osoby obok...

piątek, 18 lipca 2014

Praca w domu

Krzesło Salli, które opisaliśmy w poście SALLI - siedź szczęśliwy na mojebiurko.org, sprawdzi się w pracach domowych (ergovancouver.net). 1,46 mln kobiet oraz 0,17 mln mężczyzn, czyli łącznie 1,64 mln osób w Polsce nie pracowało zarobkowo w 2011 r. i nie poszukiwało takiej pracy ze względu na obowiązki rodzinne i domowe (pracujemywdomu.pl). Kobiety w INSPRO uważają, że praca kobiet w domu powinna być liczona do emerytury tak samo jak praca w biurze czy w kopalni.
Internet dla kobiet pracujący w domu nieodpłatnie - takie definiowana jest praca potocznie nazywana: gospodyni domowa (za 5 godzin pracy 5 dni w tygodniu może zarobić około 2 tyś złotych według finanse.wp.pl) - jest źródłem różnego typu informacji: zaglądają do niego, żeby znaleźć wiedzę na interesujące je tematy czy oferty pracy oraz by skontaktować się z bliskimi osobami, np. dziećmi. Tak samo mężczyźni. Nie biorą czynnego udziału w dyskusjach na forach internetowych ani w portalach społecznościowych,
Szacowana wartość pracy w domu to około 30% PKB, a głównym powodem radości dla kobiet pracujących w domu są ich dzieci, możliwość spędzania z nimi czasu.


Urząd Pracy najczęściej kieruje kobiety bezrobotne na szkolenia z obsługi komputera (34%) i zawodowe (28%). Prawie wyłącznie Urzędy Pracy wysyłają kobiety na szkolenia z prowadzenia i zakładania własnej firmy oraz poszukiwania pracy (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Aktywność kobiet na rynku pracy, Warszawa 2006). Aż 71% bezrobotnych kobiet jest przekonane, że zrobiły wszystko co było możliwe, aby znaleźć pracę. 12% ma problem, ponieważ pracodawca nie chce zatrudnić osoby z dzieckiem. Przede wszystkim wynagrodzenie (78%) liczy się dla kobiet, a odległość znacznie mniej (30%).

Może nadzieją dla kobiet pracujących w domu jest telepraca, a wyniki badań z chińskimi pracownikami call center wzmacniają tą nadzieję - wzrost wydajności pracowników przeniesionych do domu o 13%.